Jak zvládnout home office a nezačít doma prokrastinovat

Práce z domova je teď realitou velké části z nás. A i když nejspíš většinou probíhá za ne úplně standardních podmínek, protože kromě vás jsou doma i vaš děti, utéct se jí nedá a je potřeba se s ní nějak popasovat. 

Těchto pár triků vám pomůže vytvořit si co nejlepší domácí pracovní prostředí, abyste se dokázali soustředit a fungovat efektivně. A kdo ví, třeba vám díky tomu zbyde čas i na to, abyste se doma i něco naučili.

Chovejte se, jako byste šli do práce. Zní to banálně, ale je to zásadní. Ráno rozumně vstaňte a nevyspávejte do oběda, dejte si snídani, převlékněte se z pyžama (a pokud vás čeká video call tak rozhodně ne do tepláků), připravte si své pracovní místo, abyste od něj nemuseli odcházet pro pití a podobně, řekněte ostatním členům domácnosti, jak dlouho by vás ideálně neměli rušit, a začněte.

Najděte si své místo. I když je váš home office nejspíš jen přechodný a gauč lákavý, zkuste mu odolat a určit si doma místo, kde teď bude vaše kancelář. Pokud máte pracovnu, máte vyhráno, postačí ale i vymezené kousek jídelního stolu nebo improvizovaný kout v obýváku. Toto místo teď věnujte práci a ničemu jinému. Když si to takhle v hlavě nastavíte, ohromně vám to pomůže. Snažte se na něm udržovat pořáde

Připravte si svačinu. Každý freelancer, který s home office už nějakou dobu bojuje, vám potvrdí, že i tohle je důležité. Než začnete pracovat, dejte si na stůl stejně jako v kanceláři kafe, vodu a misku s něčím lehkým (ovoce nebo oříšky). Eliminujete tím potřebu neustále se zvedat a chodit pro něco dobrého do lednice. Kromě vašeho nadřízeného vám za to poděkuje i vaše tělo.

Nastavte si systém. S nějakým fungujete v kanceláři a neobejdete se bez něj ani doma. Každý den si rozmyslete, co potřebujete udělat, určete si, které povinnosti jsou ten den naprosto nezbytné a musíte je udělat, kolik by vám měli zabrat času a všechno si napište. Velké i malé úkoly a klidně si pro ně uděleje improvizovanou nástěnku. Ty nejnáročnější se pokuste odbavit jako první, dokud máte nejvíc energie a i vaše okolí je nejpřístupnější tomu nechat vás na pokoji. Pokaždé, když budete mít hotovo, si položku ze seznamu odškrtněte, bude to vaše milá odměna. 

Izolujte se. Od dětí to možná nepůjde, ale stejně jako běžně v práci nejspíš musíte proto, abyste zvládli skutečně zamakat, někam schovat telefon, ignorovat maily, na čas vypnout notifikace a shodit Facebook, měli byste to udělat i doma. Pokud vám to vyhovuje, nastavte si i na home officu, kdy se budete věnovat mailům, kdy si dáte patnácti minutovou pauzu na sociální sítě nebo přečtení novinek, co dalšího vláda chystá nebo kdo všechno šije roušky.

Dodržujte to. Když ukážete vaší rodině nebo spolubydlícím, že svou práci z domova berete vážně a ne jako částečnou dovolenou, budou oni brát vážně i vás a dají vám co nejvíc prostoru, uvidíte. A snažte se být co nejefektivnější. To čemu byste se měli vyhnout, je práce roztažená do celého dne i celého domova, která vás otravuje a o níž máte pocit, že nikdy nekončí. 

Chcete něco navíc? Momentálně bychom měli sice maximum svého času trávit doma, to ale rozhodně neznamená, že bychom měli (a museli!) zahálet. Můžete číst, koukat na filmy, být jen tak dětmi, ale taky třeba chodit na virtuální prohlídky muzeí nebo na divadelní představení. A můžete se i dál zdokonalovat v cizích jazycích nebo se pustit do studia nového! Abyste, až to všechno skončí, byli zase o něco lepší. V Berlitz vám nabízíme možnost absolvovat individuální výuku přes Skype nebo Zoom a využít můžete i naši speciální platformu Cyber Teachers, kde můžete studovat 24 hodin denně podle vašich časových preferencí. Více informací najdete tady
Chcete se zeptat?
2000 znaků zbývá